Jak napsat horor – 3. díl – No to je horor!

Autor

Ivona Březinová a Zuzana Frantová

Takovéhle povzdechnutí už jsi jistě někdy slyšel/a. Jak ale vypadá opravdový horor? Určitě se v něm vyskytují nějaké typické hrůzostrašné postavy, místa, situace a zápletky. Nabízíme ti stručný hororový přehled, velkou galerii nápadů, o čem psát. Tedy vzhůru do toho!

Horor je oblíbený literární žánr s dlouhou historií, horory zkrátka baví lidi odjakživa. Jedná se o příběh, který záměrně vyvolává pocity hrůzy, strachu, úzkosti a napětí. Žánr hororu je úzce spjat se sci-fi, fantasy, thrillerem a detektivkou. Kromě knih se s ním setkáme samozřejmě také ve filmu a poslední dobou v komiksu a počítačových hrách.

Kdo, kdy, kde

Kdo někdy horory četl, jistě bude sypat z rukávu oblíbené hororové postavy. Rozhodně mezi nimi nesmí chybět upír, monstrum, vlkodlak, šílený lékař, démon, duch, psychopat, zombie, zlé dítě nebo sériový vrah. Prostě prima společnost. Zkus si vybavit knihy a filmy, kde takové postavy vystupují. Upír je asi největší hororová klasika, existují o něm tisíce příběhů, ale přesto vznikají pořád nové. Určitě se ale za posledních pár set let proměnil. Místo klasického hraběte Draculy s dlouhým černým pláštěm dneska vypadá třeba jako narkoman nebo rocker.

Horory mají také svá oblíbená prostředí. Napadá tě nějaké? Mezi nejběžnější patří opuštěná temná místa, třeba ruiny, starý hrad, hřbitov, les, úzké uličky a podzemí. V moderní době se uplatní třeba rozlehlé skladiště, podzemní garáže, stará továrna, nebo naopak dobře osvětlená vykachličkovaná lékařská ordinace či pitevna. Vzpomeň si na místo, které nemáš rád, kde máš vždycky divný pocit a těšíš se pryč. Napadá tě, čím to je? Zkus podobné místo použít ve svém hororu.

A o čem vlastně horory bývají? O čemkoliv! Jen si vzpomeň, co všechno tě v dětství děsilo, co tě vyleká třeba i dnes. Přesto existují nejčastější hororové motivy. Jsou to např. nevydařený experiment, kdy se nějaký pokus vymkne kontrole, pak okultismus či magie, často taky psychická porucha schizofrenie (rozštěp mysli) a samozřejmě nesmíme zapomenout na kosmické nebo nadpřirozené bytosti. Z detektivky a thrilleru si horor často půjčuje masové vraždy a brutální zločiny, ze sci-fi pak invazi bytostí z vesmíru.

Jedním ze základních témat je v hororu téma lovce a kořisti. Nějaký tvor číhá, klade pasti a vymýšlí léčky, zatímco oběť před ním prchá a my s napětím čekáme, kdy ji dostihne. Což se nakonec většinou opravdu stane. Dvojice lovec – kořist prošla zajímavým vývojem. Původně býval lovcem právě upír, dnes se přeměnil spíš v sériového vraha. Posun upír – vrah taky dobře ukazuje, jak horor postupem času přechází od témat vymyšlených (různí netvoři, kteří číhali ve tmě, a ožívající mrtvoly) ke skutečným (úchylky, infekce, zneužívání, technický pokrok).

Jak správně strašit

Po všech těch výčtech strašidelných situací je třeba zmínit jednu důležitou věc – nejděsivější horory nejsou ty, kde stříkají potoky krve a kde se na hromadách plných slizu válejí usekaná chapadla monster. Dobrý horor nepracuje s hnusem, ale s napětím a s momentem překvapení. A taky autor nesmí zapomenout, že i strach musí být zábava. Horory se nepíší proto, aby člověka pronásledovaly noční můry, ale proto, aby na chvíli zažil, jak mu po zádech běhá mráz. A pak, když je dočteno (nebo dopsáno), je třeba se rozhlédnout a vydechnout. Podívat se pod postel a prohlédnout temné kouty. Protože i když se trochu bojíme, je všechno kolem vlastně OK. Nebo není?

Tak snad tě seznam hororových postav, míst a zápletek povzbudil do psaní. Někoho možná přepadl pocit, že tady všechno už bylo. Že všechno už bylo napsáno. Nebylo! Svět nám pořád přináší překvapení. Pořád se objevuje něco nového, čeho je možné se bát. A hlavně – i věci dávno popsané a zpracované vidí každý spisovatel jinak. Svýma očima, naprosto originálním způsobem. Možná se stane, že budeš psát o stejném tématu jako kamarád. Ale i když bude východisko příběhu stejné, každý příběh bude vypovídat o jedinečném vnímání strachu každého z vás. Takže žádné výmluvy a pusť se do psaní.

Slavné hororové knížky:

  • Mary Shelleyová: Frankenstein (1817)

  • E. A. Poe: Zánik domu Usherů (1839)

  • Bram Stoker: Dracula (1897)

  • Stephenie Meyerová: Stmívání

Slavné hororové filmy:

  • Alfred Hitchcock: Psycho

  • Steven Spielberg: Čelisti

Pokud jsi četl/a nějakou hororovou knížku, poděl se s námi v diskuzi pod článkem o to, jak se ti líbila.

Webové stránky autorek:

Ivona Březinová a Zuzana Frantová

Zobrazení: 71555

Hodnocení: 2.1 (1937 hlasů)

Související články:

 

1. 3. 2016

 
 
Vyhledat:
Terka - Klub záhad5. 9. 2011 15:35 

Ostrov náhrobků, Upíří rakev, Úkryt posledního vlkodlaka... to jsou napínavé příběhy autora Thomase Breziny. Pokud se do některé z knížek začtete, stanete se členem Klubu záhad a pomocí superlupy budete moci objasnit ty nejpodivuhodnější záhady.

Andrea Dlouhá - aaa4. 4. 2013 12:57 

HMMMMMMMMMMMMMMMMMMM

Dominik Doležal - znám lepší horor než je tendle4. 4. 2013 13:02 

Např babička a játra nebo tak dál.

Adam Randák - bez titulku4. 4. 2013 13:04 

Klub záhad je dobrej ale zkuste si přečíst takovýho Drákulu a nebo se kouknout na Upíra z Nosferatu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !

Anna Březinová - Strašidelná holka15. 5. 2013 19:30 

Byla jedna holka a jí se všichni posmívaly že je namyšlená.A ta holka se ještě jmenovala Tamara.Ale ona chtěla být chytrá protože její rodiče na její známky byly hrdí.Ale pak si Tamara řekla že už nebude na myšlená a že bude dostávat 5.No tak vždycky ve škole udělala chyby a dostávala 5.ale žáci byly pak šťastní.Ale Tamara nebyla protože jí rodiče na dávaly a pak i řekla že když se to žákům líbí no tak se jím to nebude líbit.Protože je chce naštvat že bude mít ty nejhorší známky a bude mít spoustu poznámek.Ale každý den byly vždycky na ňu pyšní.No tak řekla si že bude znovu chytrá a všichni se jí zase smály no tak ona si řekla aby se jí nesmály no tak půjde ozbrojená nožem puškou.A kdo se jí bude smát no tak toho zabije a všichni se jí smály no tak všechny zabila i učitelé se jí smály a nevím proč no tak zabila i učitele.A i svoji rodinu zabila protože je neměla ráda.A pak si Tamarku vzala domů nějaká paní kterou vůbec neznala a ta paní ju hodila do studny protože Tamarka ju neměla ráda a byla na ňu zlá.No tak Tamarka vždycky byla ve studňi a byla tam zavřená ale pak se naštvala a řekla si že ňák stama vyleze a nakonec vylezla ale bylo divné že měla divný obličej měla ho takoví zelený a celé tělo měla zelená a měla černé vlasy a přetím měla hnědé a ty vlasy měla přes obličej a měla šaty úpně špinavé a potrhané.A pak jí začali říkat Samara a ti co jí říkali Samara vždycky zabila a ještě udělala takové video na kazetu a kdo se na to video podíval no tak vždycky zavolal telefon a řekla do telefonu že za 7 dní proňu příjde a zabije ju a vždycky po 7 dnu jí přišla zabít a bylo to nechutné.

Markéta Najmanová - DRAK6. 3. 2017 16:31 

DRKKA NEVIDÍŠ ALE ON TEBE JO.PROTO SE HO BOJÍM

«
1/1
«
Příspěvky do diskuze mohou zasílat pouze přihlášení uživatelé.

Ivona Březinová a Zuzana Frantová

Zobrazení: 53992

Hodnocení: 2.7 (817 hlasů)

 

19. 8. 2011