Bylo nebylo, v jednom malém městečku bydlel bohatý hrabě. Hrabě žil na krásném zámku, který byl obklopený nádhernou zahradou plnou voňavých květin a vzrostlých stromů.

Hrabě měl však velké soužení. Jeho jediná dcera těžce onemocněla a nikdo nevěděl, jak ji vyléčit. Byla zavřená ve své komůrce ve věži. Učení doktoři i mágové zkoušeli přijít na to, jak uzdravit její záhadnou nemoc.

V té době šel kolem zámku mladý zahradník, který se jmenoval Vítek. Pracoval jako pomocník u zlého mlynáře v Litomyšli. Měl moc rád přírodu a krásně hrál na housle. Když Vítek onoho dne uviděl zámeckou zahradu, pookřál. Ihned šel do zámku poprosit pana hraběte o práci: „Pane hrabě, prosím, mohu tu zůstat jako zahradník? Budu pracovat jen za chleba a vodu.“ Pan hrabě souhlasil. Vítek se dal ihned do práce. O každou květinku se pečlivě staral. Když mu po práci zbyl čas, hrál na své housle.

Jednou mu večer čas zbyl a on začal hrát. Najednou z okna vykoukla nádherná princezna. Jak poslouchala krásnou melodii, začala se uzdravovat. Když hrabě viděl, jaká změna se stala s jeho milovanou dcerou, řekl: „Děkuji ti, Vítku, za uzdravení mé jediné dcery, vidím, že jsi chytřejší než všichni učení doktoři a mágové, a proto jsem se rozhodl, že ti svou dceru dám za manželku, jestliže s tím tedy budeš souhlasit.“

Vítek samozřejmě souhlasil a zanedlouho se konala velkolepá svatba. Tak se chudý zahradník stal novým hrabětem města Litomyšl. Všichni ho měli rádi. A když snad měl někdo nějaké trápení, šel do zámecké zahrady poslouchat Vítkovu hru na housle. Když někdy pojedete do Litomyšle, stavte se v zámecké zahradě. Je zde socha hraběte Vítka s hráběmi.

 

Eva Zubrová, 7. ročník

ZŠ a MŠ Předměřice n.L.

Eva Zubrová

Zobrazení: 12750

Hodnocení: 2.2 (901 hlasů)

 

4. 7. 2011

 
 
Vyhledat:
«
0/0
«
Příspěvky do diskuze mohou zasílat pouze přihlášení uživatelé.

Eva Zubrová

Zobrazení: 12750

Hodnocení: 2.2 (280 hlasů)

 

4. 7. 2011