Víte, ke kterým vynálezům byl nezbytný oheň? Zkuste se nad tím chvíli zamyslet a jistě přijdete na spoustu zajímavých zjištění. Pak si přečtěte, co o vynalézání ve spojitosti s ohněm říká moderní encyklopedie CO-JAK-PROČ, možná vás některé informace překvapí. A nezapomeňte si na závěr vyplnit krátký kvíz, ve kterém si ověříte, jestli jste úryvku dobře porozuměli.

„Člověk ovládl oheň a tím dokázal i prosvětlit svou temnou jeskyni. Experimentoval s plameny a pravděpodobně přitom náhodně vymyslel pochodeň: Patrně vzal z ohně větev, aby pozoroval, jak dlouho může sama hořet. Jednou vzal nevědomky kus dřeva, na kterém byla pryskyřice, a užasle zjistil, že tato větev dokáže hořet mnohem déle než jiné. Trvalo ještě velmi dlouho, než člověk před asi 20 000 lety vymyslel, jak vyrobit lampu. Základní princip byl stejný jako u pochodně: Zvířecím tukem naplnil vydlabaný kámen a zastrčil do něj knot ze šlach, rostlinných vláken nebo mechu.

Lidé často experimentovali s ohněm. Mnohdy přitom náhodně učinili nový objev, jindy cílevědomě něco hledali. Zjistili, že hlína v ohni ztvrdne a že některé kovy měknou. Především pokusy s bronzem se našim předkům dařily.

Tento kov je měkký a tvárný, dokud je ještě žhavý a teplý. Při ochlazení ale ztvrdne. V době bronzové (asi 3000-1000 před n. l.) se naši předkové naučili, jak se kovy a různé přísady taví a poté zpracovávají. Tekutý bronz odlévali do formy, ve které se ochladil a ztuhnul. Naproti tomu mnohem tvrdší železo nemohlo být v tehdejších pecích roztaveno, nýbrž pouze rozžhaveno do červena a kováno. Teprve mnohem později postavili Egypťané a Mezopotámci první pece, v nichž pak mohlo být taveno i železo.

Jak člověk experimentoval s ohněm, tak se také zlepšovaly jeho původní zbraně.“

Text je převzat z encyklopedie CO-JAK-PROČ s názvem Vynálezy, kde si také můžete o ohni a dalších vynálezech přečíst více.

Zkuste se otestovat následujícím kvízem, jestli jste úryvku dobře porozuměli.

Zdroj:

• Weis, Roland: CO-JAK-PROČ Vynálezy, Fraus, Plzeň 2007

Tereza Srpová

Zobrazení: 36664

Hodnocení: 2.2 (1802 hlasů)

 

1. 3. 2015

 
Tento kvíz je přístupný pouze přihlášeným uživatelům. Registrujte se, prosím.
 
Vyhledat:
nikola mrnustik - jo21. 10. 2014 13:14 

jo

«
1/1
«
Příspěvky do diskuze mohou zasílat pouze přihlášení uživatelé.

Tereza Srpová

Zobrazení: 36359

Hodnocení: 2.7 (706 hlasů)

 

18. 7. 2011