Jestli chceš napsat něco trochu děsivého, jistě oceníš pár informací, rad a úkolů. A když se tím vším statečně prokoušeš, půjde z tebe hrůza i ušima. Huůůůůů!

                      

                         Další kniha hororů tvůrčí skupiny Hlava nehlava

Vydej se ve svých představách třeba do bažin. Představ si, že jsi v nich zabloudil. Žádné bludičky, ale prostě jsi ztratil cestu a teď víš, že stačí šlápnout jen o kousek vedle a ztratíš pevnou půdu pod nohama. Zkus takovou situaci detailně popsat. Pěkně vylíčit, jak jsi tou nohou mimo cestu opravdu šlápl. Zapadl jsi po koleno. A bahno tě stahuje níž a níž… Na co myslíš, co prožíváš, jak ti je?

Popis děsivých pocitů a stavů je důležitá složka psaní hororu. Ale kdyby zůstalo jen u takového popisu a vnitřních obav, byl by děj málo akční. Proto je třeba přidat další postavy, aby se v příběhu mohl uplatnit i dialog, tedy rozhovor mezi postavami. Dialog děj urychluje, posouvá ho kupředu, není třeba nic dlouze vysvětlovat, čas rychle ubíhá. Čím kratšími větami se postavy baví, tím děj nabývá na dramatičnosti. Je to logické – když jde člověku najednou o krk, nebude nikomu sdělovat, jak vypadá okolní krajina, ale omezí se na úsečnou hrozbu, roztřesené zašeptání nebo děsuplné výkřiky.

Takže si přiveď do bažiny další postavu. Například někoho, s kým společně odněkud prcháš. Rozhodni se, v jakém vztahu s druhou postavou budete. Zda pomáhá v útěku ona tobě, nebo ty jí, jestli tě zdržuje a štve, nebo jestli uděláš všechno pro její záchranu. Při psaní si vyzkoušej, jak působí text psaný dlouhými souvětími, a jak text psaný kratičkými větami. Když dokážeš obojí, tak pak střídáním můžeš děj buď zpomalovat, nebo zrychlovat. Očekávání hrůzy se může nekonečně táhnout, pak to ale přijde a najednou to posviští ráz na ráz.

Horor nekončí vydechnutím

V pohádkách dochází k boji dobra a zla. A skoro vždycky víme, kdo je ten dobrý a kdo ten zlý. V hororech už to ale tak jednoznačné nebývá. Lest, zrada a křivda se v pohádkách sice vyskytují taky, ale postava, která se něčeho takového dopustí, stojí vždy na straně zla. A zlo bývá v pohádkách vždy potrestáno. Dobro nad zlem zvítězí a my si můžeme oddychnout. V hororech to ale neplatí.

A jsme u dalšího klíčového okamžiku. Nejpůsobivější horory v nás doznívají ještě dlouho po skončení. Bojíme se zvednout a jít na záchod, děsí nás zazvonění telefonu, bojíme se jít večer do lesa, ještě půl roku máme divný pocit v garáži. Jsme znejistěni. Příběh skončil, ale my víme, že zlo existuje dál – a my se dál můžeme bát.

Snad právě to je důvod, proč horory nejsou pro každého. Někdo se prostě bojí rád a někdo ne. Ten, komu je pocit strachu a tísně nepříjemný, horory většinou nečte. A nikdo ho nesmí nutit, aby je zkoušel psát. Prožívání příběhu (veselého, smutného, šťastného či hrůzostrašného) musí člověku přinášet radost. A to platí při čtení i při psaní.

Když už mluvíme o zlu, je načase, abys přidal do svého bažinatého příběhu postavu pronásledovatele. Někoho, kdo ti chce ublížit. Neskoč v příběhu rovnou k cíli, ale setkání se svým pronásledovatelem pořádně prodlužuj. Občas máš náskok, občas už to vypadá, že tě dostane. Jak to nakonec dopadne, je na tobě. Ale i závěr, který pro tebe dopadne vítězně, musí mít v nějakém smyslu hrůzostrašnou atmosféru.

Jak vytvořit hlavního hrdinu

A teď už je načase, aby ses pustil do psaní svého vlastního hororu. Důležitá rada na závěr zní: autorovi se nejlíp píše o tom, co dobře zná. To se týká nejen prostředí, kam svůj příběh zasadí, ale i hlavních postav a jejich zkušeností a pocitů. Samozřejmě mohou být i úplně vymyšlené, ale musí být bedlivě odpozorované a promyšlené, aby se s nimi mohl čtenář ztotožnit.

Takže než začneš psát příběh, vytvoř si jeho hrdiny. Pojmenuj je a ujasni si, jak vypadají (barva očí, délka vlasů…). Stanov jim věk, národnost, postavení ve společnosti, přiděl jim školu, studijní obor nebo práci. Urči, kde budou bydlet a s kým. Vytvoř jim rodinu nebo vymysli důvod, proč ji nemají. Popiš své hrdiny tak důkladně, jako bys po nich vyhlašoval celostátní pátrání. Vymysli jim zvláštní znamení, odchylky ve vyjadřování a zlozvyky. Uvědom si, jaký mají charakter a jak se to pak odrazí v jejich chování v příběhu. Zkrátka když tě někdo v noci probudí a zeptá se tě, měl bys sypat z rukávu jejich e-mailovou adresu, číslo mobilu, jméno matky za svobodna i velikost bot.

Tohle je samozřejmě trochu přehnané, ale jen trochu. Autor svého hrdinu musí znát, jako by to byl on sám. Nezáleží na tom, že většinu toho, co o své postavě ví, pak v příběhu nepoužije. Tím, že svou postavu bude dokonale znát, podaří se mu ji v příběhu oživit tak, aby to nebyla pouhá literární figurka, ale živý člověk, kterého si čtenář oblíbí.

Webové stránky autorek:

Videoupoutávka ke knize hororů Noční můry nespí:

 

 

Ivona Březinová a Zuzana Frantová

Zobrazení: 69643

Hodnocení: 2.1 (1626 hlasů)

Související články:

 

18. 8. 2011

 
 
Vyhledat:
Dominik Doležal - no no4. 4. 2013 12:59 

no no

marie hánělová - bez titulku4. 4. 2013 13:04 

:( blééééé

Anna Březinová - Holka hrůzy15. 5. 2013 12:15 

Byla jedna holčička a ta se jmenova Lucka Ona byla hodná ale její rodiče byly zlý.A Lucka byla v 9 třídě a měla samé jedničky.Ale její rodiče nadávali doma že má pěkné známky.A ta Lucka se rozlobyla a řekla se přestěhuje do Itálie no tak se tam přestěhovala a její rodiče byly rádi že odjela.A Lucka letěla letadlem a jak doletěla uviděla hned Samaru která ju od malička chtěla zabít.no tak Lucka hned zalézla spátky do letadla aby ju Samara nenašla ale Samara ju našla.A mlátili se a samara ju zabila.A rodiče Lucky byly rádi že Lucka je mrtvá,protože správně Samara je jejich dcera a je po mamce a taťkovi stejná.A Samara zabila tak 2000 lidí ona už byla ve všeckých zemí a zabyla tam vždycky 50 lidí.Ale pak tá Samara byla ježtě víc zlá než rodiče.A zabyla svoju celou rodinu.Ale byl problem že pak zabyla všecky a byla na celej zemy sama.

David Gottfried - League of legends15. 5. 2013 12:56 

Žili bojovníci a ti furt válčili šli jednou šli proti sobě Garen vs Darius Garen byl bojovník a Darius jednou zabil Garena a to bilo tím že ho rosekl tekla z něho kren až nevitékla pak bojoval Draven vs Rengar Draven bil takoví že měl nože které se mu rostočili.Rengar byla tková kočka která mela drápy ostré jako břitva.Bojovali dlouho ale zvítězil Rengar protože uměl se schovat do keřa a vyskočil a rosekl ho taky a Draven měl moc krve pak tam bila jedna paní ktera se mohla poromněnit v pavouka a tak bila valka vihrána. Na konec se všichni usmířili

Anna Březinová - Horor kruh 17. 5. 2013 12:11 

Byla jedna holka a ta holka se jmenovala Samara.Byla to zlá holka zabijela koně a schovávala ovladač.A no tak ju mamka hodila do studně.A její táta než ju tam mamaka hodila do studně no tak její táta natočil takové video.Když se na něho někdo podívá zazvoní telefon a tam řekne hlas že za 7 dní pro tebe dojde.A vždycky za 7 dní zapne se sama televize a pak proti tebe ide taková holka a to je ta Samara a pak vyleze z televize a zabije toho kdo tam je.A tu Samaru hledali i mimozemšťanové.Protože je Samara chce zabít.A pak tam jedna holka byla a jí zavolal taky telefon a a zabil ju Samara a ta druhá holka ju našla v mrazáku.A .atd.

Katka Kocourková - Vraždění ubližuje19. 5. 2013 19:38 

Snad víte že je vražda je smrt.Příběh vypráví jak jedna holčička měla rodinu vražednou jen ona sama nebyli vražedkině.Jednou holčička šla do lesa šla tam proto,aby se šla vyvjetrat.Radši to aní neříkala své rodině.Holčička se tedy vydala do lesa.Byla tma.Holčička se bála,ale byla na tu stranu odvážná.Viděla stíny na zemi moc se bála,ale šla dál.Rodina ju hledala měli strach přestože ju nemají rádi a jsem vražedná rodina.Holčička prošla celý les a na konci potkala jednoho pána.Pán se jí ptá co tu dělá a holčička odpoví:šla jsem do lesa na čestvý vzduch.Pán ju začal honit,ale ona utekla.Utíkala rychle domů a potajnu si lehla do postela a spala.Ráno se zbudila a byla celá od krve.Divila se co to je.Ten pánju píchl do břicha ona si toho nevšimla.Od té doby nešla do lesa. :)

Katka Kocourková - Mumie na hřbitově21. 5. 2013 9:23 

Žila byla jedna holčička,která byla zombie měla kamarádku mumiu.Moc si rozuměli,ale v tom byl háček zabijeli holky i kluky i dokonce i babičky i dědečky.Mumie žila na hřbitově.Ta holčička za ní chodila na hřbitov její rodiče ju měly rádi.Ale ona je pořád bila atd........... Další potropnosti budou už brzy. !!!!!! :D :DDD

«
1/1
«
Příspěvky do diskuze mohou zasílat pouze přihlášení uživatelé.

Ivona Březinová a Zuzana Frantová

Zobrazení: 50285

Hodnocení: 2.7 (858 hlasů)

 

18. 8. 2011