Naše obec

Autor

Monika Kolářová

Obec Lukavice je moc pěkná. Leží nedaleko Slatiňan v podhůří Železných hor. Kolem se nacházejí lesy, louky a rybníky. Je zde klid. Často z okolních lesů můžeme zaslechnout kukačku, datla, bažanta, ale i sovu. Uprostřed vesnice stojí nedávno opravený zámek, který vlastnili Auerspergové. Říká se o něm, že prý tam strašilo modré světýlko zvířecí postavy, přesněji kance. Nikdo se tam neodvážil chodit. V podzámčí, neboli v Hrádku, vyrostl dub, jehož stáří se odhaduje na šest set let. Mají na něm hnízdo ptáci, veverky, ale třeba i sršni. Často se na něm při svém letu zastaví datel, aby ho svým zobákem vyčistil od všelijakých červů a havěti.

 

                               

 

V Lukavici se v minulosti nacházely doly. Obec tedy patřila mezi hornická místa. Vstup do dolů můžeme dodnes najít v blízkosti dnešního obecního úřadu. Těžil se zde pyrit. Díky těžbě se ovšem znečistila řeka Chrudimka natolik, že v ní v okolí Lukavice nežily a dodnes nežijí žádné ryby. Voda je totiž velmi kyselá. U bývalého zámku se v upomínku na tuto historii nachází patník s hornickým znakem. V tehdejší době bylo v dolech zaměstnáno až tři sta lidí.

 

Naše obec se mi líbí a neměnila bych ji za žádnou jinou. Určitě ji navštivte, najdete u nás plno zajímavostí k prohlédnutí.

 

Monika Kolářová, 5. ročník

Základní škola a mateřská škola Lukavice, okres Chrudim

 

Monika Kolářová

Zobrazení: 38134

Hodnocení: 2.5 (1688 hlasů)

Související články:

 

3. 2. 2011

 
 

Diskuze: Naše obec

Autor

Monika Kolářová

Vyhledat:
«
0/0
«
Příspěvky do diskuze mohou zasílat pouze přihlášení uživatelé.

Monika Kolářová

Zobrazení: 37872

Hodnocení: 2.6 (863 hlasů)

Související články:

 

3. 2. 2011