O hradním duchu

Autor

Jan Žampach

V dávných dobách se šlechtic Aušperk, který panoval ve východním koutu Čech, rozhodl, že dá vystavět na Žumberku hrad. Pověřil tím mladého stavitele Jakuba, který měl také na všechno dohlédnout. Jakub pracoval se zedníky a tesaři od rána do večera. Povedlo se jim v krátké době postavit krásný hrad na kopci, který byl vidět na míle daleko. Hrad byl vystavěn přesně podle přání šlechtice.

 

                           

 Ale Aušperk při kontrole účtů zjistil, že jim ze stavby zmizelo hodně dřeva. Rozlítil se a milého Jakuba dal za to bez vyšetřování popravit. Jakub sice za celou stavbu zodpovídal, ale za krádež nemohl, protože dřevo rozkradli lidé z vesnice, aby s ním mohli topit ve svých domech. Ten rok byla totiž tuhá zima a bez dřeva ze stavby by nejspíš nepřežili.

 

 Poprava Jakuba se konala zrovna v době, když se spustila obrovská bouřka. Od té doby vždycky při bouřce chodí po žumbereckých hradbách duch. Pokaždé shodí dolů do hradebního příkopu jeden kámen. Proto dneska z tohoto krásného hradu zbyly jenom trosky. Říká se, že až Jakubův duch shodí všechny kameny dolů a z hradeb nezbyde vůbec nic, dojde svého pokoje a přestane na Žumberku strašit.

 

Jan Žampach, 5. ročník

Základní škola a mateřská škola Lukavice, okres Chrudim

 

Jan Žampach

Zobrazení: 42571

Hodnocení: 2.5 (1583 hlasů)

Související články:

 

27. 1. 2011