Radek Svoboda – kdo by u nás ve škole neznal syna paní učitelky Svobodové. Učitelé si ho pamatují jako výborného žáka, pro žáky je to tanečník skupiny Mighty Shake Zastávka, který ochotně zařizuje vystoupení této slavné skupiny na školních akcích a sám učí svému tanečnímu umění i naše žáky. Současně studuje v Brně na Mendelově univerzitě.

Účast v soutěži Československo má talent, studium, tanec, tréninky, spousta vystoupení a vítězství na mistrovství světa v kategorii street dance – to je Radkův svět. Tam nás nechal na chvíli nahlédnout a přitom si námi i zavzpomínal na svá školní léta.

1. Na úvod klasická otázka: Jaký byl tvůj nejoblíbenější předmět na základní škole?

Můj neoblíbenější předmět byla už od začátku mé školní docházky matematika, protože jsem se s matematickým talentem tak nějak narodil a nikdy mi nečinila problém.

2. Na které předměty ses naopak netěšil?

Vzhledem k mému nadání jsem se nejméně těšil na hudební a výtvarnou výchovu. Ale vždycky jsem si přál umět hrát na nějaký hudební nástroj nebo si jen tak něco načrtnout na papír. Obdivuju lidi, kteří tohle dobře umí.

3. A co učitelé? Kterému/které bys dal jedničku a proč?

Téměř každý učitel měl něco do sebe. Někteří víc, někteří míň. Jako student jsem obdivoval pana učitele Marka Holešovského. Byl to pro mě člověk na svém místě. Také paní učitelka Benešová patřila mezi nejvíce uznávané učitele na škole. Ačkoli jsem nikdy neměl přehnaný zájem o přírodní vědy, ona byla ta, co dokázala udělat hodiny zajímavé. Ještě na gymnáziu jsem těžil z poznatků z chemie.

4. Vzpomínáš na nějaký velký trapas nebo průšvih (případně obojí), týkající se tvých školních let u nás?

Tak já jsem byl takový žák, který měl dobré známky, ale nepatřil mezi uťáplé šprty. Miluju humor a zábavu, takže jsme s kamarády ze třídy často něco vymysleli. Pamatuju si, jak jsem kvůli údajnému zatmění mysli zastavil vlak. Skoro vždy se stal nějaký průšvih, když byla legrace.

5. Čeho si na střelické škole ZŠ a MŠ Střelice u Brna Časopis Školní Revue ceníš nejvíc?

Těžká otázka! Mám rád kreativitu a je 21. století. Cením si tam lidí, kteří dělají víc, než musí.

6. Mighty Shake – název této taneční skupiny zná u nás ve škole hodně lidí. Proč ty a tanec - a proč ty a Mighty Shake?

Začal jsem s tancem poměrně pozdě, kolem 14 let (dnešní děti tancují i od 5 let). Viděl jsem vystoupení Mighty Shaku, a jelikož jsem měl vždy rád tanec (tancoval jsem v country kroužku ve Střelicích, kde jsem začal přicházet na to, že chci tančit víc a že už mi country víc nabídnout nemůže), přihlásil jsem se na nábor a dnes už je to 7 let, co zde tančím. Naše taneční skupina je pro mě jedinečná tím, že do taneční choreografie dáváme i něco navíc - PŘÍBĚH, kostýmy a masky, světelné efekty. Tohle nedělá žádná skupina v ČR. Také natáčíme film, který bude o tužbách lidského života.

7. Ovlivnila tebe osobně účast této skupiny v soutěži Československo má talent?

Ovlivnilo to nějak Mighty Shake? Účast v této soutěži mi dala spoustu zážitků, zkušeností a také nové přátele z řad soutěžících či televizního štábu. Například se zpěvačkou Veronikou Stýblovou a bubeníky Neopercusio jsme stále v kontaktu. Také mě to utvrdilo v tom, že bych se někdy v budoucnu chtěl stát hercem. Mighty Shake to pozměnilo tak, že jsme se dostali k vystoupením na zajímavých akcích, měli možnost natočit klip s Rytmusem (Technotronic Flow) a celkově jsme se dostali více do povědomí lidí.

8. Mighty Shake šla dál a vybojovala titul mistrů světa ve své taneční kategorii. To by vydalo na celý další rozhovor… Tak jen jedna otázka: Jak jde život dál?

Titul mistra světa je krásný, ale život jde dál. Tak i Mighty Shake jde dál. Teď se zrodily dvě nové choreografie, které by měly být údajně ještě lepší než vítězná choreografie, takže je se na co těšit. V roce 2014 se chystá velkolepá show Mighty Imagination 2, kde budete moci vidět to nejlepší, co Mighty Shake vyprodukoval.

9. Studuješ vysokou školu, závodně tancuješ, a dokonce u nás ve škole trénuješ mladé tanečníky (pokud víme, tak kategorii 10 - 15 let). Jak se ti daří všechno stíhat?

Abych byl upřímný, život tímto tempem neskutečně letí. Trénuji prakticky skoro každý den, takže občas je to k zbláznění. Když mi někdo řekne, že nemá na něco čas, nevěřím mu. Když člověk něco chce, čas si vždycky najde.

10. Rýsují se i mezi našimi žáky nějaké taneční talenty?

Talent je jedna věc, ale úsilí a vášeň pro tanec je daleko důležitější. Znám tolik talentovaných lidí, kteří už netancují, protože jim to šlo až moc snadno dobře. Ale TANEČNÍKŮ se vidí málo. Snažíme se dětem ukázat, jak vnímat hudbu a jak ji užít tanečně. Spousta našich dětí má talent, ale co s ním udělají, je už na nich. Přál bych si, aby vydrželi a mohli předávat radost z tance dál.

11. Teď zpátky k tobě. Bleskovka:

Oblíbená barva: sluší mi všechny :-)
Oblíbené jídlo: svíčková
Oblíbené zvíře: věrný přítel člověka - pes
Oblíbená kniha (autor): J. K. Rowling
Oblíbený film (seriál): film Forest Gump a seriál Dva a půl chlapa
Oblíbený sport: volejbal, snowboarding
Oblíbená hudba: vše zajímavé 1

2. Co nejraději děláš, když máš opravdu volno?

Válím se a odpočívám.

13. Jaký je tvůj cestovatelský sen?

USA, Japonsko.

14. Poslední otázka na závěr: Co bys vzkázal žákům střelické školy?

Učte se, protože to, co vás baví, vás nejspíš živit nebude. Ale na druhou stranu – nevzdávejte se kvůli učení úplně všech svých zálib a snů. Děkujeme za rozhovor.

Linda Koshi, 8.A
Foto: Radek Svoboda
Obrázky: Sára Holešovská, 6.B Markéta Jašová, 6.B
ZŠ a MŠ Střelice u Brna
Časopis Školní revue


Linda Koshi

Zobrazení: 18261

Hodnocení: 1.9 (876 hlasů)

Související články:

 

20. 6. 2012

 
 
 
 
Vyhledat:
«
0/0
«
Příspěvky do diskuze mohou zasílat pouze přihlášení uživatelé.

Linda Koshi

Zobrazení: 18261

Hodnocení: 2.6 (489 hlasů)

 

20. 6. 2012