Voláme všechny detektivy, luštitele záhad a hravé spisovatele. Neváhejte a směle vstupte do dalšího dílu našeho seriálu o čtenářském deníku a pokuste se rozluštit Šotkův tajný kód. Odvážlivci se mohou pokusit Šotka trumfnout a přijít s něčím ještě lepším!

 „Ty mapy příběhu, o kterých nám Šotek vyprávěl minule, mě moc baví,“ povídá jednou po snídani Vojta Lence. „Mě taky, už jsem jich vymyslela celý atlas,“ zavtipkovala Lenka, která si zrovna četla v krásné knížce František z kaštanu, Anežka ze slunečnic. Každá kapitola měla nadpis, to ji nepřekvapovalo, protože tak se to zkrátka dělá. Pod nadpisem ale bylo napsáno ještě něco dalšího, co ji nejdříve mátlo. Podívejte se na to:

 „ Zelení ježci, jeden na slepé koleji….,“ vrtěla nechápavě hlavou Lenka. „To bude určitě nějaký tajný kód,“ napadlo Vojtu, který hrozně rád čte různé detektivky a tajuplné příběhy. Až když si dočetli kapitolu, tak jim svitlo: „Aha, žádný kód, ani zvláštní básnička, ta slova nám říkají, o čem bude v kapitole řeč.“ A pak je hned napadlo, že by mohli něco podobného vyzkoušet ve svém čtenářském deníku. Někdy to dělali po kapitolách, jindy takto shrnuli celou knížku. Psali slova, která podle nich vystihovala, co je v knížce či kapitole nejdůležitější. To není ovšem vůbec nic lehkého, zvolit ta správná slova. Pokud si ještě za měsíc po jejich přečtení budete schopni vzpomenout, proč jste je napsali a o čem kniha byla, pak jste volili správně.

Lenka si občas třeba přečte nějakou povídku a pak napíše slova, která podle ní nejlépe vystihují, co se v povídce odehrálo. Ta pak dá přečíst Vojtovi, který podle nich zkouší vytvořit svou vlastní povídku. Někdy je docela podobná té původní, někdy úplně jiná. Každopádně je to velká legrace. Zkuste si něco podobného zahrát s kamarády. Uvidíte, že se vám to také zalíbí.

 A teď slíbený tajný kód pro všechny, kdo mají rádi hádanky!

 Šotkovi se ten nápad převelice zalíbil. A protože je známý hračička, neváhal a bleskurychle své zápisky zašifroval do tajného „kódu“, kterému většinou rozumí jen on sám. A někdy ani to ne. Nedávno si pročítal zápisky z minulého měsíce a narazil na jeden, který tehdy v obzvláště rozverné náladě tak „šikovně“ zakódoval, že už teď ani sám neví, co to tehdy vlastně četl za věc. Zapomněl si totiž tehdy poznamenat název. Jediné, co věděl jistě, je to, že to byla nějaká pohádka.

 Uhodnete z Šotkova kódu, o kterou pohádku se jedná?

  •  Soutěž krásy
  • Část nábytku v roli rozhodčího
  • Vražda sokyně
  • Malí muži, kterých bylo stejně jako dnů v týdnu
  • Jeden statečný zachránce
  • Zmrtvýchvstání

 Uměli byste taky takhle něco zakódovat? Nebo ještě lépe? Až rozluštíte Šotkův vypečený kód, zkuste dát podobné hádanky ostatním dětem prostřednictvím našeho diskuzního okénka.

 Zdroj:

  •  Malý, Radek a Miklínková, Galina: František z kaštanu, Anežka ze slunečnic, Meander 2006

 Celou kapitolu z knihy František z kaštanu najdete v příloze. Musíte být ale přihlášení, aby se vám příloha zobrazila.

Ladislava Whitcroft

Zobrazení: 57953

Hodnocení: 2.2 (1797 hlasů)

Související články:

 

1. 10. 2015

 
Tyto přílohy jsou přístupné pouze přihlášeným uživatelům. Registrujte se, prosím.
 
Vyhledat:
martia - uhadni pohadku6. 9. 2011 20:48 

tak jsem take vymyslela "tajny kod" jedne zname filmove pohadky:

zahradnik, co neni zahradnikem
rozvazana boticka
laska, ktera zpiva i kvete
patrani po pohresovanych
tvare od mouky
svec si muze zpivat i doma

Laďka - bez titulku6. 9. 2011 20:56 

Martio, to je moc hezké. Já jsem to uhodla, ale dalo mi to práci. Napadne někoho ještě něco dalšího?

«
1/1
«
Příspěvky do diskuze mohou zasílat pouze přihlášení uživatelé.

Ladislava Whitcroft

Zobrazení: 40609

Hodnocení: 2.7 (675 hlasů)

 

31. 8. 2011