Ve dnech 2. až 4. března 2011 se v prostorách Evropského školicího centra v Litomyšli uskutečnil workshop pro redakce školních časopisů z mimopražských základních škol na téma Čtenářská gramotnost a mediální výchova. Akce se zúčastnilo 62 žáků a 8 učitelů ze sedmi časopisů, které zvítězily v soutěži Náš časopis 2010. Celkově se do soutěže přihlásilo 97 časopisů.

Odborná porota vybrala 10 nejlepších. V soutěži Náš časopis 2010 získali 1. místo redaktoři časopisu Bublanina z Bánova (Zlínský kraj) a Šáša ze základní školy Vraclav (Pardubický kraj). Dále přijeli žáci s časopisem Jílovský školák z Jílového u Prahy (Středočeský kraj) - 2. místo a současně čestné uznání za kvalitní novinářskou práci redaktorů. 3. místo a současně čestné uznání za kvalitní redakční práci zastupoval časopis PUZZLE ze ZŠ Třešť (kraj Vysočina). V kategorii „Kvalitní fotografie (a foto román)” získal čestné uznání časopis Třesk z Morašic u Litomyšle (Pardubický kraj); v kategorii „Příjemné grafické pojetí časopisu” obdržel čestné uznání časopis Babický školáček z malé školičky v Babicích nad Svitavou (Jihomoravský kraj); v kategorii „Promyšlenost rubrik” obdržel čestné uznání časopis GAG-BEN, vytvářený redaktory při základní škole Benešova v Třebíči (kraj Vysočina).

Odkud přesně redakce přijely, lze snadno zjistit z interaktivní mapy, jejíž součástí jsou také ukázky časopisů ke stažení: http://www.sotkoviny.cz/jak-na-casak/soutez-nas-casopis-2010/jak-vypadaji-vitezne-casopisy/183#183 .

Sluší se připomenout i zbylé tři vítězné časopisy, jejichž redakcím zkřížily cestu do Litomyšle jarní prázdniny nebo lyžařský výcvik. V kategorii „Novinářská etika” obdržel čestné uznání za zveřejňování názorů žáků časopis Školáček z Vratimova; v kategorii „Layout” získal čestné uznání časopis Školáček (Karviná-Hranice); v kategorii „Původní komiks” obdržel čestné uznání časopis Školní noviny ze základní školy v Příbrami.

Akce začala společným shromážděním všech účastníků, na kterém jednotlivé redakce nejprve prezentovaly vlastní časopisy a vyměňovaly si zkušenosti z redakční práce. Následně si redaktoři zahráli různé jazykové deskové hry a vyzkoušeli si na ně napsat recenze. Druhý den byl věnován práci ve tvůrčích dílnách, zaměřených na podporu profesních dovedností redaktorů, ale také na mediální výchovu v širších souvislostech. Poslední den se uskutečnilo slavnostní zakončení workshopu, po kterém si mohli žáci prohlédnout litomyšlský zámek a město.

V dílně Práce s novinářskými žánry žáci psali zprávu, komentář, rozhovor a reportáž. Učili se práci s titulky, mezititulky, perexem. Tuto dílnu vedl Zdeněk Brom, učitel základní školy a lektor vzdělávání, který působí také jako novinář v tištěných i elektronických médiích, jako host na dílně vystoupil novinář internetového média Aktuálně.cz Libor Stejskal, který o celé akci napsal článek „Děti to zajímá”: http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/libor-stejskal.php?itemid=12436.

 

Dílna Práce s fotografií byla zaměřena na rozbor fotografické práce žáků. Žáci si v praxi vyzkoušeli základní principy tvorby fotografie. Dílnu lektoroval Jan Šilpoch, profesionální fotograf, známý nejen svými snímky z Národní třídy 17. listopadu 1989.

V průběhu dílny Práce s grafikou srovnávali žáci profesionální časopis pro děti s jejich vlastním školním časopisem, vyzkoušeli si, čím vším mohou ovlivnit tvář stránky, seznámili se s výhodami zpracování časopisu v
profesionálním typografickém programu. Dílnu vedla Bohumila Broumová, která vyučuje na pražské grafické škole v Hellichově ulici.

Čtvrtou a zároveň poslední tvůrčí dílnu Jak se dělá reklama prožívali žáci na základě detailního rozboru televizní reklamy, a to v následujících polohách: smysl a nesmysl reklamy, výrazové prostředky reklamy, jak reklama působí především na děti, jak se reklama vytváří. Aby měli žáci možnost pochopit podstatu reklamy, stali se sami jejími tvůrci. Blok se sestával ze dvou oblastí: Scénář, stavba děje a dramatizace (lektorkou byla Kateřina Schwarzová - divadelní dramaturgyně věnující se tvořivé dramatice a tvůrčímu psaní s dospělými i dětmi) a Práce se scénářem a digitální kamerou, úskalí reklamy a manipulace filmem (dílnu vedl Petr Procházka - filmový režisér a spisovatel).

Součástí workshopu byla výstavka školních časopisů z aktuálně probíhajícího projektu zaměřeného na zlepšování kvality práce redakčních týmů - certifikát Kvalitní školní časopis.

Další fotky z workshopu si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

 

Dalibor Dudek

Zobrazení: 62580

Hodnocení: 2.1 (1638 hlasů)

Související články:

 

4. 4. 2011

 
 
Vyhledat:
«
0/0
«
Příspěvky do diskuze mohou zasílat pouze přihlášení uživatelé.

Tereza Srpová

Zobrazení: 35190

Hodnocení: 2.4 (652 hlasů)

 

4. 4. 2011