Bez rozhovoru se v současnosti neobejde snad žádný časopis; patří k vyhledávaným a čteným žánrům i v časopisech zaměřených na mladé čtenáře, populární je rovněž v časopisech vytvářených školními redakcemi.

Rozhovor novináři mohou vést za účelem využití citace ve svém vlastním textu, takový rozhovor nazýváme informativní. Nebo může rozhovor doplňovat jiný materiál, pak se jedná o kratší tematický rozhovor. Pravděpodobně nejvíce informací můžeme získat z velkého profilového rozhovoru; ten může být veden k určitému tématu nebo shrnovat životní osudy zpovídaného. Jde o to, co od rozhovoru očekáváme…

Jak si připravit rozhovor

Průběh rozhovoru

Jak zpracovat rozhovor

Několik poznámek k ukázkám zajímavých rozhovorů ve školních časopisech

Tradičním bývá rozhovor s učiteli. Pěkné zpracování nabízí časopis Sokolovský koktejl, rozhovor je doplněn fotografiemi z rodinného archivu, módním „bleskovým výslechem“ a citátem, který vystihuje zpovídanou paní učitelku.

O zpovídaném nám mnoho může prozradit i menší množství dobře připravených otázek, jak dokládá rozhovor s panem učitelem v časopise Bublanina. Nechybí fotografie z rodinného archivu.

Rozhovor, který zajímavě doplňuje reportáž ze zájezdu do Francie, uvádí v rubrice „Bylo nebylo“ časopis Školní revue. Celý text provázejí zdařilé reportážní fotografie.

Řada kratších rozhovorů v časopise Podlavičník přibližuje čtenářům důvody pro odhalení pamětní desky pedagoga a trenéra Otty Halečky. Atmosféru rovněž dokreslují fotografie.

Časopis Hrupka nabízí v rozsáhlejší rubrice, věnované liberecké ZOO, rozhovor se zpěvačkou Lenkou Dusilovou. Autorky si pro zpěvačku připravily řadu promyšlených otázek. Rozhovor je doplněn ilustrační fotografií; nevíme, zda fotily samy autorky, nebo použily jiný zdroj.

Stručný rozhovor s navazující, pěkně graficky vyvedenou, anketou nabízí svým čtenářům školní časopis Papjérky. Téma provázejí kresbičky dětí, které podtrhují hravost časopisu, ale i tématu. Čtenáře by jistě zajímalo, zda autoři připravili rozhovor i fotografie.

Zdroje:

  • Valentovičová, Danča – Karpíšková, Valča - Sauerová, Gabča – Mrázová, Lucka – Petrová, Verča: Rozhovor s…?, Sokolovský koktejl, 2. ročník, listopad 2011
  • Chmel, Jakub: „Rychlorozhovor“ k reportáži Zájezd do Francie, Školní revue, 7. ročník, číslo 1
  • Onderka, Jan: Odhalování pamětní desky Otty Halečky na naší škole – rozhovory, Podlavičník, Podzim 2011
  • Vranková, Eliška: 10 000 let př. n. l. – Mgr. Vlastimil Ondra, Bublanina, 10. ročník, číslo 1
  • Seligerová, K. – Emmerová, V.: Rozhovor s Lenkou Dusilovou, Hrupka, č. 3, 2011
  • Jurásek, Daniel – Čaňo, Ondřej: Rozhovor s Mikulášem, andělem a čertem, (Čertovské) Papjérky, 3. ročník, č. 2

 

Dalibor Dudek

Zobrazení: 43405

Hodnocení: 2.1 (1775 hlasů)

Související články:

 

11. 3. 2012

 
Tyto přílohy jsou přístupné pouze přihlášeným uživatelům. Registrujte se, prosím.
 
Vyhledat:
«
0/0
«
Příspěvky do diskuze mohou zasílat pouze přihlášení uživatelé.

Dalibor Dudek

Zobrazení: 27974

Hodnocení: 2.6 (709 hlasů)

 

12. 3. 2012